Pomimo rozwoju e-commerce, sprzedaż w punktach wciąż jest bardzo ważnym kanałem handlowym dla wielu marek i branż. Doskonałą metodą na merchandising firmy w sklepach jest zatrudnienie promotorów produktów.

Promotor — kto to?

Kim jest promotor produktu? Promotor produktu to osoba, która potrafi odpowiednio zaprezentować klientowi zalety lub funkcje danego towaru. Promotorzy produktu działają w sklepach, także mają bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami. Z tego powodu nie są tylko sprzedawcami — pracują na pograniczu sprzedaży i marketingu i poprzez bliski kontakt z konsumentami, reprezentują promowaną markę. 

Rolą promotora produktu jest zachęcanie do kupna poprzez interakcję z klientami. Taka forma promocji pozwala niezaznajomionym klientom poznać produkt, przekonać do jego zakupu oraz ogólnie wpływa na budowanie świadomości marki. 

Jednak sama obecność promotora produktu nie zapewni skutecznej sprzedaży. Skuteczną sprzedaż umożliwia natomiast opracowanie strategii merchandisingowej oraz realizowanie kampanii reklamowych w punktach i sprawdzanie jej efektów w czasie rzeczywistym. W tym celu warto skorzystać z systemu mobilnego dla promotorów produktu.

Jakie funkcje powinien mieć system dla promotorów produktu?

System dla promotorów powinien być wszechstronny oraz usprawniać codzienną pracę zarówno pracowników terenowych, jak i managera zarządzającego siłami sprzedaży. 

Do głównych funkcji, jakie powinien oferować system do zarządzania siłami sprzedaży należą:

  • bieżący monitoring pracy,
  • możliwość ustalania celów i podgląd wyników pracowników,
  • wewnętrzny system do komunikacji,
  • kontrola obecności na podstawie lokalizacji GPS,
  • dostęp do dokumentów szkoleniowych, standardów pracy, materiałów pokazowych i ofert,
  • automatyczne generowanie raportów.

Wymienionym punktom przyjrzymy się w dalszej części artykułu. 

Monitoruj i kontroluj pracę promotorów

Odpowiednio zaplanowany merchandising firmy oraz dobrze wykonana ekspozycja towaru nie wystarczy, jeżeli… promotor produktu nie pojawi się w pracy. Zarządzanie siłami sprzedaży na odległość jest o tyle trudne, że manager nie jest w stanie sprawdzić wszystkiego osobiście. 

Problem ten może rozwiązać funkcjonalny system instalowany w urządzeniu mobilnym promotora. Za pomocą GPS — dostępnym w każdym telefonie czy tablecie — manager dysponuje bieżącym podglądem użytkowników zalogowanych w aplikacji oraz ich dokładnej lokalizacji. Ponadto system raportuje czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z uwzględnieniem przerwy pracowników.

Ustalaj cele promotorów produktów i sprawdzaj wyniki 

Promotorzy, aby efektywnie wykonywać swoją pracę, powinni otrzymywać konkretne cele do realizacji. Jakby na to nie spojrzeć, promocja produktu nie polega jedynie na staniu koło półki i uśmiechaniu się do klientów. Przy pomocy wyspecjalizowanej aplikacji można dostarczyć pracownikom dzienne cele do realizacji np. wykonanie ankiety wśród 10 klientów lub rozdanie 50 próbek produktu. 

Systemem odpowiadającym na te potrzeby są aplikacje typu SFA/CRM służące do merchandisingu firm. Zapewniają one bieżący podgląd wydajności pracy poszczególnych promotorów produktów oraz poziomu sprzedaży w punktach. Ponadto dedykowany system udostępnia takie istotne funkcje jak dodawanie zdjęć do zadań czy weryfikacja ilości gratisów na stanie oraz ich wydaniami

Zarządzaj siłami sprzedaży — sprawna komunikacja

Podstawą dobrego systemu dla promotorów produktów jest funkcja sprawnej komunikacji dwukierunkowej. System powinien umożliwiać kontakt managera z promotorem i odwrotnie. Minimum dla sprawnej komunikacji jest możliwość zapisywania numerów telefonów w systemie, jednak dużo lepiej sprawdza się wewnętrzny komunikator z dedykowanymi alertami i funkcjami typu push. Bardzo dobrze, gdy komunikator aplikacji można wysyłać wiadomości grupowe. 

Bezpośrednio udostępniaj dokumenty szkoleniowe 

Przy zdalnym zarządzaniu siłami sprzedaży liczy się szybkość udostępniania dokumentów szkoleniowych i prezentacyjnych. Na stanowiskach promotorów produktów stosunkowo często dochodzi do rotacji pracowników, stąd tak ważne jest ich szybkie szkolenie. 

Aplikacja mobilna do merchandisingu firmy powinna dysponować platformą do prezentacji standardów pracy, szkoleń produktowych czy przedstawienia właściwej ekspozycji towaru na półce. Dzięki temu pracownicy zawsze będą poinformowani, sprawnie zaprezentuję produkt a w razie wątpliwości będą mogli samodzielnie nadrobić braki w wiedzy. 

Automatycznie generuj raporty 

Ostatnią, jednak równie ważną funkcją systemu dla promotorów produktów jest możliwość generowania raportów. W przypadku aplikacji 4MPOWER dla promotora funkcja ta działa dwojako — z korzyścią dla promotora oraz managera. 

Promotor marki po ukończeniu dnia pracy (lub innego okresu) może automatycznie wygenerować i przesłać raport z akcji realizowanych w aplikacji. Tymczasem manager zajmujący się optymalizacją strategii merchandisingowej ma możliwość generowania własnych raportów z efektów działań pracowników lub wydajności sprzedaży w punktach. Funkcja ta oszczędza wiele pracy i czasu oraz pozwala na lepszy wgląd w wyniki finansowe promocji. 

Maksymalizacja sprzedaży na wyciągnięcie ręki

Praca promotora produktu może przynosić marce zdecydowanie większe zyski, jeżeli zostanie on wyposażony w system mobilny wspierający jego działania. Za pomocą systemu SFA/CRM dla promotora firmy możliwe jest sprawdzanie danych w czasie rzeczywistym, jak i analizowanie danych historycznych. 

Dzięki aplikacji, która działa zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i jako stacjonarny system dowodzenia dla managera, możliwe jest zwiększanie efektywności sprzedaży w sklepach oraz trafne planowanie kampanii promocyjnych z wykorzystaniem zespołów terenowych.

Poszukujesz mobilnego rozwiązania dla promotorów produktów? Umów się na bezpłatną konsultację.

Podziel się publikacją z innymi!