Żaden biznes nie może istnieć w oderwaniu od klientów. To właśnie oni stanowią serce każdej marki. Dlatego zadbanie o potrzeby konsumentów oraz dostosowanie sprzedaży do ich oczekiwań ma bezpośrednie przełożenie na ilości sprzedawanych towarów. Ogromne znaczenie na wybory klientów w sprzedaży detalicznej ma odpowiednio prowadzony merchandising w sklepie i ekspozycja towarów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak prowadzić merchandising produktów, by zwiększyć sprzedaż w punktach. 

Visual merchandising — skuteczna metoda pozyskiwania klientów

Merchandising to w dużej mierze prezentowanie produktów w sposób interesujący dla potencjalnych klientów. Na atrakcyjność towarów w sklepie ma wpływ wiele aspektów — ekspozycja towaru, atmosfera sklepu, oświetlenie, rozmieszczenie produktów w sklepie. Dlatego tak ważne jest wdrażanie nowych technik merchandisingowych zwiększających atrakcyjność towarów i co za tym idzie, sprzedaż. 

Merchandising w sklepie, przede wszystkim visual merchandising, sprawia że klienci zaczynają zauważać produkty oraz wchodzić z nimi w interakcję. Merchandising służy również zwiększeniu wartości produktu. Nawet w przypadku towarów, które nie są proste w sprzedaży, odpowiednie techniki merchandisingu mogą pomóc sprzedawać je bez obniżania ceny. 

  • Wprowadź trochę światła

Światło ma niezwykłe znaczenie w sprzedaży detalicznej. Na atmosferę sklepu wpływ mają różne czynniki: kolorystyka ścian, sufitu i podłogi, czy wykorzystane elementy graficzne. Jednak to oświetlenie, według analiz, odpowiada za aż 40% bodźców wpływających na obiór atmosfery przez klientów. 

Dobrze oświetlone przestrzenie czy sama ekspozycja towaru przyciągną uwagę klientów oraz, zależnie od temperatury światła, wpłyną na poczucie przytulności lub ekskluzywności. Tymczasem wprowadzenie dodatkowego światła do sklepów jest dziś niezwykle proste, dzięki cienkim i samoprzylepnym taśmom LED.

Merchandising w sklepie powinien uwzględniać dodatkowe oświetlenie:

  • szatni — zadbaj o to, aby światło było łagodne i pochlebne,
  • półek — dodatkowe oświetlenie nad lub pod półką stworzy wrażenie luksusu i przyciągnie wzrok,
  • stojaków, wieszaków, regałów — światło jasno wskaże klientom, którym produktom powinni się przyjrzeć, 
  • podłogi — jeśli część sprzedawanych produktów ma swoje miejsce na podłodze lub na najniższych półkach, warto podkreślić je dobrym oświetleniem.
  • Wykorzystaj strefę przy kasach

Strefa kas obejmuje zazwyczaj około 1% powierzchni sklepu. Niemniej wykorzystując ją w działaniach merchandisingowych marki mogą wygenerować z tej przestrzeni zysk na poziomie do nawet 5%. Z tego względu strefa przy kasach jest doskonałym miejscem na rozlokowanie swoich produktów, szczególnie takich, które mogą mieć potencjał do kupowania pod wpływem impulsu. 

Klienci zmęczeni zakupami, znudzeni oczekiwaniem w kolejce są bardziej skorzy do zakupienia produktu, który szybko zaspokoi ich potrzeby (głód, pragnienie) lub sprawi im drobną przyjemność. Upewnij się, że strategia merchandisingowa Twojej marki uwzględnia ekspozycję towaru przy kasach i czy jest ona odpowiednio widoczna i atrakcyjna dla klientów. 

  • Wykorzystaj wyświetlacze cyfrowe

Sprzedaż detaliczna cechuje się tym, że w sklepach jest dużo produktów. Naprawdę dużo, a każda marka chce zachęcić klientów do zakupienia akurat ich towarów. Sposobem na wyróżnienie się spośród konkurencji są wyświetlacze cyfrowe, które efektywniej przyciągają uwagę od statycznych materiałów POSM. Wyświetlacze prezentujące żywe obrazy mogą skutecznie podkręcić merchandising firmy. 

Nie masz jednak najlepszych doświadczeń z materiałami POSM w punktach? Rzadko kiedy były właściwie prezentowane, często były niszczone lub w ogóle nie zostawały wystawione? Obecnie istnieje proste rozwiązanie tych problemów, którym jest… aplikacja mobilna. W przypadku, gdy każdy materiał POSM można skatalogować i przypisać do punktu sprzedaży, a następnie z telefonem lub tabletem w ręku zweryfikować ich wykorzystanie, to monitoring materiałów staje się wyjątkowo prosty. 

  • Przeszkol promotorów produktu

Dysponujesz szeregiem promotorów, którzy na co dzień pracują z produktami Twojej marki? Nie zapomnij o regularnych szkoleniach. Nawet doświadczeni promotorzy mogą mieć luki w wiedzy, a nie ma niczego gorszego, z wizerunkowego punktu widzenia, niż osoba reprezentująca markę bez dostatecznej wiedzy. Jeżeli promotor nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania kupujących, to może wręcz zniechęcać ich do zakupów. 

Zadbaj o wizerunek swojej marki poprzez cykliczne szkolenia oraz nieograniczony dostęp do wiedzy. Dzięki nowoczesnym aplikacjom, promotorzy mogą mieć dostęp do wirtualnych materiałów szkoleniowych i na bieżąco dokształcać się z wiedzy o produktach.

  • Audytuj sklepy pod kątem realizacji strategii merchandisingowej

Twoja marka ma opracowaną strategię merchandisingową. Ekspozycja towarów jest dopięta na ostatni guzik, a promotorzy produktu odpowiednio przeszkoleni, jednak nie widać, aby zabiegi te przynosiły satysfakcjonujące wyniki finansowe? Audyt sklepu i rewizja realizowanej strategii jest tym, o czym łatwo zapomnieć w ferworze planowania. Dlatego dodanie audytów do planu, będzie najlepszym sposobem na sprawdzenie skuteczności działań merchandisingu firmy. 

Jedynie skrupulatne i cykliczne sprawdzanie wyników w punktach sprzedaży zagwarantuje możliwość szybkiego reagowania i odpowiedniego dostosowywania oferty do oczekiwań klientów. Audyt sklepu nie musi zajmować wiele czasu. Tak więc, aby przeprowadzać audyty szybko, warto jest zaopatrzyć się w oprogramowanie do organizacji merchandisingu firmy. Za pomocą zdjęć, notatek, ankiet, widoków półek, możliwości bieżącego kontaktu z promotorami i aktualizowania materiałów szkoleniowych uporządkujesz swoje działania.

Poszukujesz oprogramowania do merchandisingu? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, a chętnie opowiemy Ci o możliwościach systemu 4MPOWER Merchandising. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu merchandisingu produktów? Przeczytaj kolejny artykuł: Jak przeprowadzić skuteczną kampanię merchandisingową dla FMCG?

Źródła:

  1. dr inż. Paulina Gajewska, dr Katarzyna Piskrzyńska, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej, Artykuł przeglądowy, 2016, Wpływ visual merchandisingu na decyzje zakupowe klientów

Renata Matysik-Pejas, Iwona Pakosz, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, 2013, Działania merchandisingowe i ich wpływ na klientów sklepów wielkopowierzchniowych

Podziel się publikacją z innymi!