Konsumpcja dóbr stale rośnie. Produkty szybkozbywalne, branża FMCG działająca kanałami online odczuwa to najsilniej. Aczkolwiek są to doskonałe warunki do rozwoju firm z branży i zwiększania sprzedaży. 

Utrzymanie odpowiedniego poziomu usług wiąże się z nadążaniem za postępem technologicznym. Zarządzanie siłami sprzedaży w branży FMCG, łączy się z koniecznością korzystania z nowoczesnych systemów SFA oraz wejścia w świat transformacji cyfrowej.

Transformacja cyfrowa w zarządzaniu sprzedażą 

Pierwsze systemy SFA (Sales Force Automation) do zarządzania sprzedażą w terenie były prostymi narzędziami z kilkoma funkcjami wspomagającymi handlowców. Dzisiejsze systemy SFA to rozbudowane aplikacje wspierające zarządzanie sprzedażą, oparte na sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowym. 

Postęp technologiczny, dzięki któremu możemy korzystać z tak zaawansowanych narzędzi ma jednak swoją drugą stronę. Nowoczesne technologie stały się tak powszechne, że zaczęły przenikać do świata sprzedaży oraz go systematycznie ulepszać. Oznacza to, że firmy, które nie uczą się funkcjonowania w nowym, cyfrowym świecie biznesu, zostają w tyle za konkurencją, która nie stroni od nowoczesnych rozwiązań. 

Transformacja cyfrowa polega na przystosowaniu się do zmian oraz nauczeniu się, jak wykorzystywać technologie informatyczne do rozwoju firmy. Również jak korzystać z nich w kwestii zarządzania sprzedażą. Technologią informatyczną pozwalającą na zwiększenie sprzedaży są właśnie systemy SFA.

Nowoczesne systemy SFA — korzyści dla branży FMCG

W dobie transformacji cyfrowej branża FMCG musi sprostać wielu nowym wyzwaniom. Poszerzanie zasięgu, docieranie do zainteresowanych grup odbiorców, utrzymywanie konwersji przy dynamicznie rozwijającej się i prężnie działającej konkurencji. Programy SFA ułatwiają zarządzanie sprzedażą na kilku płaszczyznach.

  • Połączenie funkcji SFA i CRM dla lepszego zarządzania sprzedażą

Dobrej jakości systemy SFA łączą ze sobą różnorodne funkcjonalności, w tym systemów CRM. Opcje SFA skupiają się na zwiększaniu wolumenu sprzedaży i jej przyspieszaniu. Tymczasem moduł CRM pozwala na widok klienta 360 i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu obsługi klienta.

  • Większy zasięg i penetracja rynku

Programy SFA zwiększają kontrolę nad obsługiwanym obszarem. Dzięki lepszemu planowaniu pracy handlowców w terenie możliwe jest częstsze docieranie do aktualnych klientów, a nawet poszerzanie granic swojej działalności o nowych.

  • Skuteczniejsza realizacja celów sprzedażowych całego zespołu

Oprogramowanie Sales Force Automation usprawnia pracę całego zespołu handlowego. Dzięki korzystaniu z jednej platformy przez managerów sprzedaży i handlowców, ustalanie i realizacja celów sprzedażowych umożliwia stały progres w realizacji zadań. 

  • Ekosystem dla firm z branży FMCG

Systemy SFA zapewniają nie tylko lepszą komunikację w zespole sprzedaży. Oprogramowanie posiada funkcję integracji m.in. z księgowością, siecią dystrybutorów, sklepem internetowym czy magazynem. Dzięki temu firmy z branży FMCG mogą działać, i oczywiście, wydajniej sprzedawać.

  • Informacje o zakupach i zapasach w czasie rzeczywistym

Nowoczesne oprogramowanie do zarządzania siłami sprzedaży umożliwia szybki podgląd danych dotyczących zakupów i stanów magazynowych. Handlowiec korzystający z systemu SFA ma wgląd w historię sprzedaży u danego klienta, wie kiedy zaproponować mu produkty ze względu na wyczerpywanie się zapasów oraz ma dostęp do informacji o aktualnych, zastosowanych rabatach i promocjach.

Systemy SFA wspierają skuteczną sprzedaż

Automatyzacja sprzedaży w branży FMCG pozwala utrzymać odpowiedni, wysoki poziom obsługi klientów jednak przede wszystkim umożliwia osiągnięcie przewagi nad konkurencją. Poprzez rozwiązania Sales Force Automation firmy zorientowane na handel detaliczny mają możliwość lepszego pozycjonowania swojego produktu oraz łatwiejszego docierania do swojej grupy docelowej, a co za tym idzie — efektywnym zwiększeniem sprzedaży. 

Systemy SFA są niezwykle skuteczne w przypadku realizacji celów sprzedażowych przez mobilnych handlowców. Aplikacja dla handlowców 4MPOWER to możliwość skutecznego wsparcia sprzedaży poprzez widok klienta 360, optymalizację tras oraz liczne dodatkowe funkcjonalności. Skorzystaj z bezpłatnego demo.

Podziel się publikacją z innymi!