Drogi przedstawicielu, zastanów się przez chwilę, kiedy ostatnio byłeś zadowolony z balansu pomiędzy pracą a życiem zawodowym? Wydaje Ci się, że pracy jest zawsze zbyt dużo, a doba jest stanowczo zbyt krótka? Na szczęście jesteś w stanie to zmienić.
Zapoznaj się z 3 wskazówkami dotyczącymi zarządzania czasem pracy i sprawdź, jak możesz poprawić swoją wydajność, by wyrabiać się w terminach i mieć więcej czasu dla siebie. Poniższe rady mogą wydawać się oczywistością, jednak w prostych rzeczach tkwi prawdziwa moc. Zastosowanie wskazówek w praktyce przynosi wymierne rezultaty.
Wskazówka nr 1 — Pracuj według priorytetów
W pracy każdego przedstawiciela handlowego najważniejsze są priorytety. Według, znanej wśród ekonomistów Zasady Pareta 20% działań przekłada się aż na 80% zysków. Niestety oznacza to także, że większość czasu przeznaczane jest na działania przynoszące znikome zyski.
Mając tę wiedzę, skup się na klientach, którzy:
- składają najwyższe zamówienia
- oraz tych posiadających duży potencjał zakupowy w przyszłości.
Zawsze odwiedzaj tych klientów w pierwszej kolejności — dzięki temu będziesz mógł efektywniej realizować swoje cele sprzedażowe. Gwarantujemy, że takie postępowanie zapewni Ci spokój, gdy zacznie się zbliżać okres rozliczania się z wyników sprzedaży.
Klientów, którzy zamawiają niewiele, lepiej jest umieścić jako następnych w kolejności. Gdy już wyrobisz większość targetu, będziesz mógł podchodzić do rozmów z nimi na większym luzie, co może się znacznie przyczynić do poprawy ogólnej relacji.
Wskazówka nr 2 — Twórz plany krótko- i długoterminowe
‘By failing to prepare, you are preparing to fail.’
(„Zaniedbując przygotowania, przygotowujesz się na porażkę.”) – Benjamin Franklin
Ustalanie planów krótkoterminowych przy jednoczesnym posiadaniu na uwadze celów długoterminowych, jest niezwykle ważne w codziennej pracy przedstawiciela handlowego. Liczne wizyty u klientów, korki, zszarpane nerwy i stres często potrafią przysłonić to, co jest tak naprawdę głównym celem naszych działań.
Tworząc plan długoterminowy, np. plan roczny, zawsze będziesz miał przed sobą jasny punkt, do którego należy dążyć.
Cele krótkoterminowe powinny służyć osiąganiu tych większych, odroczonych w czasie celów i tworzyć z nimi jedną całość. Spisuj swoje plany — w notatniku, na laptopie lub podręcznej aplikacji mobilnej przeznaczonej dla pracowników w terenie.
Jednakże samo ułożenie planu to nie wszystko. Kluczem do sukcesu jest samodyscyplina i wyrobienie nawyku realizowania celów według wcześniej ustalonego schematu. Postaraj się wprowadzić zdrową rutynę — przeglądaj codziennie o tej samej godzinie swój harmonogram, sprawdzaj kolejność wyznaczonych celów i zapisuj, gdy uda Ci się któryś zrealizować.
Wskazówka nr 3 — Załóż, że potrzebujesz więcej czasu
John McKean w swojej książce Klienci to też ludzie opisuje, że 70% naszych decyzji zakupowych podejmujemy w oparciu o to, jak jesteśmy traktowani jako ludzie, a tylko 30% bazuje na właściwościach produktu.
Obecnie ciągle mówi się o optymalizacji czasu pracy, o tym by dawać z siebie wszystko, a nawet jeszcze trochę więcej. Tak więc, gdzie w tym wszystkim masz znaleźć czas na… więcej czasu?
Okazuje się jednak, że w połączeniu z pierwszą wskazówką, można stworzyć z tego sensowną całość. W wypadku, gdy nie marnujesz swoich wysiłków na zadania przynoszące znikome efekty, możesz przeznaczyć dodatkowy czas na inne działania, chociażby na wydłużenie spotkań z klientami. Jeśli zakładasz, że dane spotkanie będzie trwało 45 minut, zarezerwuj na nie 60, a nawet 90 minut. Dlaczego?
Posiadając grafik na dany dzień, obowiązują Cię ustalone godziny. W momencie, gdy jedno spotkanie przedłuża się, zamiast rozmawiać z klientem, czekasz na to, aby z niego wyjść. W końcu już dawno powinieneś być w drodze. Ludzie jednak potrafią wyczuć, gdy się ich nie słucha i w taki sposób nie zbudujesz dobrej relacji, ani klient nie obdarzy Cię zaufaniem. Także bez wątpienia warto jest poświęcić drugiej osobie odrobinę więcej czasu, jednak ważniejsza od ilości spotkań jest jakość spędzanego z klientem czasu.
Według Harvard Business Polska najlepsi sprzedawcy poświęcają 25% swojego czasu pracy na przygotowania do rozmów. Tym samym spędzają o 26% mniej czasu na prezentacjach u klientów, niż statystyczny sprzedawca jeszcze 5 lat temu. W tym wypadku jednak mniej znaczy więcej.
Dzięki dodatkowym minutom:
- poczujesz się bardziej zrelaksowany i otwarty na sugestie klienta,
- dasz klientowi możliwość opowiedzenia o rzeczywistych potrzebach,
- będziesz mieć czas na to by zadawać otwarte pytania, które pomogą w tym, by klient się przed Tobą otworzył.
Nawet jeżeli nie wykorzystasz tego dodatkowego czasu na rozmowę, to i tak nie będzie on stracony. Mając dodatkowe minuty, nie spóźnisz się na kolejne spotkanie, a tuż przed nim będziesz mieć możliwość na przejrzenie swoich notatek i przygotowanie się.
Pamiętaj, Twoja praca ma znaczenie
Pamiętaj, że obecnie praca przedstawiciela nie polega jedynie na prezentowaniu towaru, ani składaniu zamówień. Złożyć zamówienie i obejrzeć produkt można bez problemu w internecie.
Jesteś osobą, która bezpośrednio kontaktuje się z klientem i ta rola jest naprawdę ważna. Organizacja Twojej pracy wpływa nie tylko na Twoje wyniki jako pracownika, ale również na relacje z klientami firmy, w której pracujesz.
Przykładając się do rzetelnego planowania działań, po skończonym dniu pracy, będziesz mógł z czystym sumieniem poświęcić czas rodzinie lub oddać się hobby wiedząc, że wykonałeś założony plan.
Jeśli jednak nie jesteś mistrzem planowania, możesz korzystać ze specjalnych aplikacji, które mogą Ci w tym pomóc. Przydatne w ustalaniu planu i optymalizowaniu pracy jest oprogramowanie 4MPower.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty dla firm.