Pewnego razu do naszej firmy zgłosił się klient z, wydawałoby się, dość nietypowym problemem: mianowicie, każdy z jego 10 przedstawicieli handlowych, każdego dnia generował 2 godziny nadgodzin. Płatnych nadgodzin. Łatwo obliczyć jaka to liczba w miesiącu czy w roku (ponad 4 500h!!!), ale do wyobraźni bardziej chyba najbardziej przemawia fakt, że to właściwie… dodatkowe 2,5 etatu!!!

Skąd się brały te nadgodziny? Po całym dniu wizyt u klientów przedstawiciel handlowy jechał do hotelu i zamiast zrelaksować się oglądając Netflixa to otwierał laptopa by przesyłać do centrali zamówienia, raportować wizyty, spisywać notatki i planować trasy na następny dzień…

Tak, te czynności muszą być wykonane, ale w trasie nie ma za bardzo czasu kiedy się goni target 😉 Można by oczywiście dyskutować czy problemu nie rozwiąże zatrudnienie dodatkowych osób do zespołu. Podeszliśmy jednak do tego trochę z innej strony i zaproponowaliśmy prostą aplikacją mobilną, która sprawi, że większość czynności realizowanych w nadgodzinach handlowcy będą wykonywali podczas wizyt:

  • Wizyty raportują się automatycznie
  • Zamówienie handlowiec składa w telefonie na miejscu u klienta i od razu wysyła do odpowiedniego magazynu/dystrybutora
  • Planowanie trasy na kolejny dzień zajmuje kilkanaście minut
  • Ankiety i listingi półek robi się błyskawicznie… (ale o tym będzie w kolejnych odcinkach 😊)

To tylko kilka funkcji takiego rozwiązania, ale pokazują one jak niesamowicie ważne jest wyposażanie załogi we właściwe narzędzia. Oczywistość często nie jest równa rzeczywistości.

A koszty? Naturalnie, że są, ale przy wyeliminowaniu choć połowy nadgodzin system zwróci się w kilka miesięcy a potem już tylko zarabia pieniądze 💰

Dzięki temu wszystkiemu nasz pracownik zamiast wieczorem otwierać laptopa by sprawdzać maile, uruchamia komputer przede wszystkim po to by podjąć decyzję jaki serial obejrzeć i sprawdzić kiedy będzie premiera ostatniego sezonu Gry o Tron (#winteriscoming).

W następnym odcinku będzie o ankietach 😊

P.S. Jeśli drogi Czytelniku znasz firmę z takim problemem to zgłoś się do nas – szukamy partnerów w biznesie.

Podziel się publikacją z innymi!