Według analizy Forrester, firmy badawczej doradzającej biznesom, w 2020 roku aż 42% wszystkich sprzedaży B2B została wykonana przez Internet. Oznacza to tylko i aż tyle, że klienci biznesowi chcą sprzedaży e-commerce i możliwości korzystania z wygodnych zakupów internetowych. Odpowiedzią na potrzeby klientów są platformy B2B, służące sprzedaży na drodze firma-firma.

Dlaczego warto wdrożyć sprzedaż e-commerce dla B2B?

Jako konsumenci, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zakupy można składać online. Prostota kupowania towarów w sieci sprawia, że częściej kupujemy przez Internet, aniżeli w sklepach stacjonarnych lub przez telefon. To samo tyczy się sektora B2B – klienci również pragną zamawiać online, bez konieczności rozmowy z przedstawicielem handlowym.

Możliwość kupowania towarów w ilościach hurtowych, niezależnie od pory dnia czy tygodnia, stanowi ogromną zaletę dla klientów biznesowych. Sprzedaż B2B nie musi i wręcz nie powinna odbywać się jedynie podczas wizyty handlowca lub rozmowy telefonicznej.

Wprowadzanie takich udogodnień dla klientów jest o tyle ważne, że z roku na rok stają się oni… młodsi. Oczywiście nabywcy nie zapadają na dolegliwość Benjamina Buttona, ale na rynek pracy wchodzą millenialsi oraz reprezentanci pokolenia Z. Są to ludzie przyzwyczajeni do podejmowania szybkich i bezkontaktowych decyzji zakupowych.

Skoro już wiesz, że posiadanie platformy B2B jest dla twojej firmy możliwością uzyskania przewagi konkurencyjnej, sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze platformy e-commerce B2B.

  • Sprzedaż B2B superłatwa w obsłudze

Platforma B2B powinna być prosta w obsłudze. Będą z niej korzystać zarówno młodzi ludzie, którzy są przyzwyczajeni do pewnych standardów i uproszczeń, ale również osoby nieco starsze, wychowywane bez komputerów. Szczególnie dla nich narzędzie musi być łatwe w obsłudze i czytelne.

Z tego względu przed zakupem konkretnego systemu sprzedaży e-commerce należy sprawdzić wersję demo aplikacji lub poprosić o prezentację funkcji systemu.

  • Rabaty i promocje dostępne z poziomu aplikacji

To, co konsumenci lubią najbardziej, to promocje i rabaty. Dlatego, aby wzmocnić sprzedaż B2B lub zachęcić klientów do kupna zupełnie nowych towarów, opłaca się stworzyć rabat lub promocję na dane artykuły. Jednak nie wszystkie platformy B2B dają taką możliwość.

W posiadaniu platformy e-commerce ważne jest m.in. to, żeby odciążyć swoich handlowców. Odbieranie telefonów od klientów, którzy chcą jedynie dopytać o rabat (i tym samym kupić towar po niepełnej cenie) niewiele pomoże w wykonaniu celu sprzedażowego. Natomiast klienci, widząc dostępne promocje w aplikacji, będą mogli samodzielnie z nich korzystać, a w tym czasie twój handlowiec zajmie się zadaniami, które przyniosą większy zysk.

  • Zdalne zamówienia bez wizyty handlowca

W poprzednim podpunkcie wspomnieliśmy, że składanie zamówień bez udziału handlowców jest korzystne dla twojej firmy. Możesz w tym momencie się zastanowić, czy to w takim razie nie odbiera to zadań przedstawicielom handlowym? Wręcz przeciwnie! Dużą częścią pracy handlowców są działania operacyjne, jak rozmowy telefoniczne, uczestniczenie w składaniu zamówienia, zajmowanie się fakturami i masą innych rzeczy, które wcale nie przynoszą dużych korzyści finansowych.

Przedsiębiorstwo, które jest zaopatrzone w sprzedaż e-commerce, daje możliwość przedstawicielom handlowym na bardziej kreatywną dosprzedaż i na bycie prawdziwym doradcą klienta. Prawdopodobnie, zadania operacyjne zajmują twojemu pracownikowi większość czasu, który mógłby spożytkować na sprzedaż!

Ponadto, ze względu na pandemię, ludzie zmienili swoje nawyki zakupowe i coraz rzadziej chcą się spotykać z handlowcami. Jest to spowodowane zarówno kwestiami higienicznymi, jak i zwyczajną wygodą. Trend ten z pewnością będzie się utrzymywał i warto za nim nadążyć.

  • Platforma e-commerce B2B z dostępem do różnych urządzeń

Kolejnym aspektem systemu do sprzedaży B2B jest jego mobilność. Aplikacja powinna być dostępna zarówno na komputery stacjonarne i laptopy, ale również na tablety i smartfony.

Klienci mają różne przyzwyczajenia — niektórzy będą składać zamówienia w wyznaczonych godzinach pracy firmy, używając sprzętu stacjonarnie, jednakże kierownicy dystrybucji lub właściciele zakładów mogą dokonywać zakupów po godzinach pracy, przy kawie we własnym domu, lub będą sprawdzać stany magazynowe nawet w trakcie swojego urlopu.

Ze względu na różne przyzwyczajenia klientów, też jako zwyczajnych konsumentów, powinieneś dać im możliwość zaglądania do e-sklepu zawsze, kiedy będą tego potrzebowali.

  • Sprzedaż B2B to nie wszystko. Wciąż liczy się dobra obsługa klienta!

Decydując się na zakup platformy B2B, kupujesz nie tylko oprogramowanie. Oczywiście możesz kupić jedynie program, jednak dobra obsługa klienta wymaga również kontaktu posprzedażowego. Zalicza się do nich wykonywanie szkoleń z działania systemu oraz możliwość kontaktu w wypadku błędów.

Twoi handlowcy powinni być przeszkoleni z funkcji aplikacji, nawet jeżeli jest ona prosta w obsłudze. Umożliwi im to szybsze rozpoczęcie pracy z nowym narzędziem i będą czuli się pewniej w trakcie korzystania z niego.

Sprawdź również, czy firma sprzedająca system do sprzedaży B2B oferuje przytoczoną posprzedażową obsługę klienta. Drobne błędy w użytkowaniu systemu potrafią przysporzyć wiele niepotrzebnego stresu. Wtedy dobrze mieć pewność, że handlowiec po drugiej stronie słuchawki szybko i profesjonalnie rozwiąże każdy problem.

60% kupujących zwraca uwagę na fachową obsługę klienta

Krótko podsumowując, platforma e-commerce dla klientów firmowych pozwoli twojej firmie na:

  • oszczędność czasu handlowców,
  • przyspieszenie i zwiększenie sprzedaży,
  • zwiększenie komfortu pracy,
  • oraz automatyzację procesów.

Idąc za danymi z raportu Forrester, należy pamiętać, że aż ponad 60% kupujących twierdzi, że dostawcy, którzy mają wiedzę i odpowiadają na ich potrzeby, mają pozytywny wpływ na ich decyzje zakupowe. Dlatego kupujący chętniej korzystają z usług dostawców, którzy oferują profesjonalne doradztwo i fachową obsługę klienta. W ten trend jak najbardziej wpisuje się wprowadzanie ułatwień dla klientów, takich jak platformy sprzedaży internetowej.

Platforma e-commerce b2b odpowiednio wdrożona i zintegrowana z systemami firmy to potężne narzędzie sprzedażowe. Chcesz wiedzieć więcej na temat platformy, skontaktuj się z opiekunem produktu.

Podziel się publikacją z innymi!